MATSERVIS, 37 delar, ironstone, "Celestial", Gustavsberg, omkring år 1900.

528881. MATSERVIS, 37 delar, ironstone, "Celestial", Gustavsberg, omkring år 1900.

8 mattallrikar, diameter ca 25 cm.
10 djupa tallrikar, diameter ca 25 cm.
8 entrétallrikar, diameter ca 21 och 22 cm.
6 uppläggningsfat, längd ca 28-39 cm.
4 skålar, diameter ca 24-31 cm.
1 fat, längd ca 38 cm.

Bruksslitage. Nagg och sprickor förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 fat, längd ca 38 cm.

Antal besök: 2 042