528596. SÅSTERRINER, ett par, Mason's, England, 1800-talets första hälft.
Stämplad "India vase opaque china". Höjd 14 cm, bredd mellan hänklar 19,5 cm.
Åldersslitage, märken, lagningar på några hänklar. Lock saknas, en nagg där ena locket ska sitta. Har senare använts som blomkrukor.