SERVISDELAR, 22 st, porslin, "Swedish grace", "Blå eld", "Blå Blom", Rörstrand, Gustavsberg.

528174. SERVISDELAR, 22 st, porslin, "Swedish grace", "Blå eld", "Blå Blom", Rörstrand, Gustavsberg.

Fat "Blå eld" Hertha Bengtson Rörstrand längd 35 cm.
4 djupa tallrikar "Swedish grace" Louise Adelborg Rörstrand diameter 18,5 cm.
5 koppar höjd 5 cm, 2 koppar 6,5 samt 8 fat diameter 13,5 cm "Blå Blom" Gustavsberg.
2 askar med lock Rörstrand höjd 8,5 cm.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.

Missfärgningar, slitage "Blå Blom", smärre repor "Blå eld".

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 467