KRUKOR, ett par, sannolikt sent 1800-tal.

524793. KRUKOR, ett par, sannolikt sent 1800-tal.

Ett par krukor med blåvitt underglasyrmåleri, märkt Chien-lung
Höjd 8,4 cm Proveniens: Dansk privat samling tillhörande en kvinna som var anställd på Danmarks Ambassad i Peking under slutet på 1950-talet. Krukorna och andra högklassiga antikviteter inköptes på antikgatan Liu Li Chang 'Krukmakaregatan', tidigare tillverkades på denna lokalitet både gravfigurer och takryttare avsedda för Den förbjudna staden i Peking.

Bruksslitage och en kruka med minimala nötningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 634