MATSERVISDELAR, 54 delar, porslin, Rosenthal, omkring 1900-talets mitt.

524120. MATSERVISDELAR, 54 delar, porslin, Rosenthal, omkring 1900-talets mitt.

Guldkant. Dekor av rosor.

12 tallrikar, diameter 25 cm
13 djupa tallrikar, diameter 22,5 cm
11 fat, diameter 21,5 cm
6 assietter, diameter 17,5 cm
2 såsskålar, längd 21 cm
2 ovala serveringsfat, längd 25 cm
3 ovala serveringsfat, längd 28 - 38 cm
1 runt fat, diameter 30 cm
1 skål, diameter 22,5 cm
1 terrin, längd 32,5 cm
1 terrin, längd 27,5 cm.

Varierande slitage. Nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Guldkant. Dekor av rosor.

12 tallrikar, diameter 25 cm
11 fat, diameter 21,5 cm
6 assietter, diameter 17,5 cm
2 såsskålar, längd 21 cm
1 runt fat, diameter 30 cm
1 skål, diameter 22,5 cm
1 terrin, längd 32,5 cm
1 terrin, längd 27,5 cm.

Varierande slitage. Nagg.

Antal besök: 546