523917. MOCCASERVIS, 27 delar, porslin, "Josefine", Weimar, Tyskland.
12 koppar höjd 5 cm.
12 fat diameter 12 cm.
Kanna höjd 19 cm.
Sockerskål 12 cm.
Gräddkanna 10 cm.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.
Slitage guldkant på någon kopp.