MATSERVIS, 49 delar, art deco, Hackefors, 1900-talets första hälft.

523839. MATSERVIS, 49 delar, art deco, Hackefors, 1900-talets första hälft.

11 mattallrikar, diameter ca 24 cm.
10 djupa tallrikar, diameter ca 24 cm.
8 entrétallriakr, diameter ca 19 cm.
11 assietter, diameter ca 17 cm.
3 uppläggningsfat, längd ca 30-35 cm.
2 uppläggningskålar, längd ca 23 cm.
2 skålar, längd ca 19 cm.
1 såsskål, längd ca 21 cm.
1 kanna, höjd ca 18 cm.

Bruksslitage. Några delar med sprickor och nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 skålar, längd ca 19 cm.
1 såsskål, längd ca 21 cm.
1 kanna, höjd ca 18 cm.

Antal besök: 1 134