MATSALSMÖBEL, 9 delar, ek, barockstil, 2 iläggsskivor, 1900-talets första hälft.

523513. MATSALSMÖBEL, 9 delar, ek, barockstil, 2 iläggsskivor, 1900-talets första hälft.

Bordsbenen med Vasa i relief. Stolar med tygsist föreställande engelsk rävjakt.
Bord, längd 145, bredd 84, höjd 75 cm
6 st stolar, rygghöjd 102, sitthöjd 48, sittdjup 41 cm.

Smärre slitage, bordet med smärre repor samt nötning. Stolarna med mindre nötning på tyg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 547