MATGRUPP, 5 delar, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten, Åfors Möbelfabrik.
522201. MATGRUPP, 5 delar, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten, Åfors Möbelfabrik.
Bord och fyra stolar. Ek. Genombruten rygg, fast stoppad sits. Tre iläggsskivor a 55 cm vardera. Märkta med plakett respektive brännstämpel. Bordets diameter 120. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor och märken. Fläckad och solblekt skiva. En stol med lagning i rygg.