MATSALSMÖBEL, 14 delar, mahognyfaner, England, 1900-talets första hälft.
521656. MATSALSMÖBEL, 14 delar, mahognyfaner, England, 1900-talets första hälft.
8 st stolar med genombruten rygg. Mahogenyfaner och idegran. Lös stoppad sits, grön sammetsklädsel.
Höjd 86 cm, sitthöjd 47 cm.
Bord, mahogenyfaner. Utdragbart.
Höjd 73 cm, bredd 123 cm, längd (utan iläggskivor) 126 cm.
Längd med tre iläggsskivor i 275 cm.
En iläggsskiva med sarg, längd 50 cm. (modern tillverkning)
2 st iläggsskivor (ej fanerade, ej sarg) längd 49,5 cm.
Medföljer två extra benpar.
Bruksskick. Faner med avslag.
Bord med ett ben krökt.
Ojämnt solblekt. Vissa delar kraftigt solblekt.
Iläggsskiva med sarg modern tillverkning.
En stol lagad.
Höjd 86 cm, sitthöjd 47 cm.
Medföljer två extra benpar.
Bruksskick. Faner med avslag.
Bord med ett ben krökt.
En stol lagad.