521098. RULLKLAFFSSEKRETÄR, 1900-talets första hälft.
Fanerad med alm och alrot. Uppfällbar rullklaff med bakomliggande skrivinredning och lådor samt utdragbar skrivskiva. Tre lådor under rullklaff. Längd 85. bredd 46. Höjd 98 cm.
Slitage. Repor och märken. Mindre fanerskador och torrsprickor.