Lövträ, längd ca. 113, bredd 56, höjd 124 cm.
Ett nyckelhålsbeslag saknas. Slitage, repor, slagmärken, list med avslag, torrsprickor. 2 lådor med lagningar.
Nyckel/nycklar finns.