520912. BORD OCH STOLAR, Alvar Aalto, Artek, Finland.
Bord i björk bestående av två halvcirkulära bord med röda skivor av linoleum samt 4 stolar i björk med sitsar av röd linoleum, bordets samlade diameter 120 cm, höjd 71 cm
Stolarnas höjd 76 cm, sitthöjd 44,5 cm.
Bruksslitage, fläckar och små fanerskador, bord och stolar med inristade bomärken.