Matservis i porslin, tryckt dekor av rosor, bemålad kant.
21 tallrikar, diameter 25,5 cm.
9 st tallrikar, diameter 25 cm.
34 st tallrikar, diameter 21 cm.
18 st djupa tallrikar, diameter 25 cm.
15 st assietter, diameter 17 cm.
5 st uppläggningsfat, längd från 22 cm - 41 cm.
Skål, höjd 5 cm, 20,5 x 20,5 cm.
Terrin med lock, längd 36 cm.
Såsskål, längd 22 cm.
Märkta Bavaria, Rosental.
Bruksskick.
Dekor med slitage.
Terrin med lock, längd 36 cm.
Såsskål, längd 22 cm.
Märkta Bavaria, Rosental.
Bruksskick.
Dekor med slitage.