MATSERVISDELAR 12 st, flintgods, "Manchu" Manson´s, England.

520030. MATSERVISDELAR 12 st, flintgods, "Manchu" Manson´s, England.

Dekor av blommor i blått.
5 st tallrikar, diameter 25,5 cm.
5 st djupa tallrikar, diameter 22,5 cm.
Uppläggningsfat, längd 33,5 cm.
Uppläggningsfat, längd 39 cm.
Märkta Manson´s Patent Ironstone Manchu England Guaranteed detergent proof & acid resisting colours.
medföljer 5 st assietter, diameter 20,5 cm. Märkta "Dorset" made in England by Wood & Sons Burslem.

Någon nagg, krackelering.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dekor av blommor i blått.
Uppläggningsfat, längd 39 cm.

Någon nagg, krackelering.

Antal besök: 2 004