518900. SERVISDELAR, 66 delar, keramik, "Uhtua", Arabia, 1900-talets andra hälft.
12 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 11 entretallruikar, 11+10 assietter, karott, form, emaljgryta, 8 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkanna.
Bruksslitage. 4 kaffekoppar och ett fat med nagg. Form med fläckar. Lock med emaljskador.