Skiva och klaffar med svart och förgyllt läder. På lejontassar av mässing. 3 lådor i sarg.
Längd utan klaffar 97 cm, längd med klaffar 123 cm, bredd 53 cm, höjd 59 cm.
Bruksslitage, märken på skiva.