BOK. Svenska konungar och deras tidehvarf. Porträtter Lithografierade af A. J. Salmson.

517360. BOK. Svenska konungar och deras tidehvarf. Porträtter Lithografierade af A. J. Salmson.

Med korta Lefnadsteckningar af Adolf Iwar Arwidsson. Andra tillökade upplagan. Stockholm, från A. J. Salmsons stentryckeri / Huldberg & Komp., 1860. Folio. titelbad+ 110 s.+ 2 s register + planscher. Sammanbunden med:
Galerie des rois de Suède & de leurs contemporains. Portraits et scènes historiques lithographiées par A. J. Salmson avec des courtes notices biographiquespar Adolf Iwar Arwidsson & traduction française par Gustafve Backman, capitaine de cavalerie suèdoise. Stockholm, imprimerie de Hörberg, (1855). Folio. (2),+ 124 s + 2 s register, samtida halvfranskt band.

Några sidor lagade och uppfordrade. genomgående lagerfläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 858