517041. ÅKE HOLM. SOFFBORD, Höganäs, 1950-60-TAL.
Skiva med tre inlagda plaketter av glaserat stengods med dekor av fiskare, signerade Åke Holm, 43 x 38 cm. Underrede av ek, 128,5 x 51 cm, höjd 54,5 cm.