516862. HÄNGE, med blå sten samt odlad pärla, samt halskedja, 18 k guld, Smyckeboden Ture Hellberg, 1945, total vikt ca 18,3 gram.
Total vikt ca 18,3 gram
Stenens, längd 11, bredd 7 mm
Hänge, höjd 40, bredd 35 mm
Halsband, längd 47 cm.
Smärre slitage samt repor.