516745. BORDSLAMPOR, ett par, metall, "Softling", Hans Philip Zachau för Ateljé Lyktan, formgiven 1982.
Skärmar i grålackerad metall, böjd stomme i förkromad metall med svartlackerad fot.
Märkt Atelje Lyktan AB Åhus Sweden.
Höjd ca 55 cm.
Diameter ca 42 cm.
Slitage, repor, funktionstestade, fungerar, ej funktionsgaranti.