515872. BOKHYLLA, 3 st, Lundqvist, 1900-talets andra hälft.
Målad. Nederdelar med tre dörrpar med bakomliggande hyllplan. Överdelar med hyllplan. Längd 234. Bredd 42. Höjd 210 cm.
Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Senare målning. Mindre fanerskador och torrsprickor. Ett bakstycke med sågade hål.
Nyckel/nycklar finns.