515823. SKÅP, 1800-/1900-tal.
515823. SKÅP, 1800-/1900-tal.
Målat. Svarvad dekor. Överdel med ett glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med låda samt ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd 98. Bredd 52. Höjd 178 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Senare målning. Ej helt fungerande lås, en dörr med defekt lås. Renoverad.