EMMERICH SOMMAVILLA. Vattumannen i kärlek. Liten art nouveau målning.

515475. EMMERICH SOMMAVILLA. Vattumannen i kärlek. Liten art nouveau målning.

Emmerich Sommavilla (målare 19/20. Århundrade); olja på duk, daterad omkring 1895, signerad ”E. Sommavilla” nere till höger, betitlad a tergo på handskriven etikett, yngre inramad. Storlek ca, ram 36 x 46 cm, målning 30 x 40 cm.

Små färgfel, en stele deponeras.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 243