EMMERICH SOMMAVILLA. Vattumannen i kärlek. Liten art nouveau målning.
515475. EMMERICH SOMMAVILLA. Vattumannen i kärlek. Liten art nouveau målning.
Emmerich Sommavilla (målare 19/20. Århundrade); olja på duk, daterad omkring 1895, signerad ”E. Sommavilla” nere till höger, betitlad a tergo på handskriven etikett, yngre inramad. Storlek ca, ram 36 x 46 cm, målning 30 x 40 cm.