NAKEN MÅLNING. Emma Ella Willert född Tryck från Memel.
515473. NAKEN MÅLNING. Emma Ella Willert född Tryck från Memel.
Olja på duk, daterad omkring 1920, otydligt signerad nedre höger ”... uesser”, inramad yngre. Mått ca. 115 x 94 x 5 cm, målning 100 x 80 cm. Ram Den avbildade personen är Emma Ella Willert född Tryck på (*26.04.1895 Plaschken), enligt ett leende avsändaruttalande vid den tiden ”vackraste kvinnan i Memel.” 1914 Äktenskap med Wilhelm Adolf Erich Willert (*26.06.1885 Königsberg); dotter till Albert Press (1855-1918) och Anna Swars (1861-1927). Genealogisk länk: http://www.online-ofb.de/famreport.php?ofb=memelland&lang=sk&modus=&ID=I284906&nachname=PRESS.