UNBEKANNTER KÜNSTLER. herr. Schönbergs hem i Tölz, olja på kartong, 1800-tal.

514637. UNBEKANNTER KÜNSTLER. herr. Schönbergs hem i Tölz, olja på kartong, 1800-tal.

Utsikt över ett hus med en stenbro framför den över en liten flod, flera manliga och en kvinnlig person på bron. Olja på kartong, förmodligen 2. halv 1800-tal, inramad, mått: 46 x 39,5 cm.
Enligt de handskrivna anteckningarna på baksidan, ”Målad av Jos. Braunberger (?). Målare”, möjligen en student av den namngivna professorn.

Bra tillstånd av bevarande. Små färggradienter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 330