UNBEKANNTER KÜNSTLER. herr. Schönbergs hem i Tölz, olja på kartong, 1800-tal.
514637. UNBEKANNTER KÜNSTLER. herr. Schönbergs hem i Tölz, olja på kartong, 1800-tal.
Utsikt över ett hus med en stenbro framför den över en liten flod, flera manliga och en kvinnlig person på bron. Olja på kartong, förmodligen 2. halv 1800-tal, inramad, mått: 46 x 39,5 cm.
Enligt de handskrivna anteckningarna på baksidan, ”Målad av Jos. Braunberger (?). Målare”, möjligen en student av den namngivna professorn.