513760. JENS AMUNDSEN. Fåtöljer med bord, "SAS Chair Series", Lufthavnsstole, för Fritz Hansen, Danmark, 1979.
Formgiven 1978. Underrede av förkromad metall, klädsel i blått tyg. Ur en serie designad för Kastrups flygplats. Höjd 91, bredd 185, djup ca 75 cm.
Bord med repor och märken. Klädsel med mindre skador vid yttersta kanten.