512819. KLAFFBORD, gustavianskt, 1700-tal.
Målat. Två uppfällbara klaffar a 20 cm. En låda i sarg. Beslag av mässing. Raka avsmalnande ben. Längd 90. Bredd 51. Höjd 72 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Hårt renoverad. Bl a senare skiva och senare målning, senare lås.
Nyckel/nycklar finns.