MATSERVIS, porslin, 50 delar, Pirkenhammer, Tjeckoslovakien.

512580. MATSERVIS, porslin, 50 delar, Pirkenhammer, Tjeckoslovakien.

Matservis i porslin, förgylld kant samt blå/grå dekor av blommor.
12 st mattallrikar, diameter 25,5 cm.
8 st djupa tallrikar, diameter 25 cm.
11 st tallrikar, diameter 20 cm.
10 st assietter, diameter 16,5 cm.
6 st uppläggningsfat, längd från 22 cm - 39 cm.
2 st karotter, 19,5 cm x 19,5 cm.
1 st terrin med lock, längd 36 cm.
Märkta PirkenHammer Chester Czechoslovakia.

Bruksskick. Två mattallrikar med smärre kantavslag.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 041