511266. SILVER MANSCHETTEN ARMBAND. Emaljerad dekor av moln, fågel Fenix & turskylt ”Shou”, central lotus.
Förgyllt filigransilver, emaljerad shou och stiliserade symboler, slipad tigeröga i lotusform, daterat 1900-talets mitt. Mått ca. Diameter 5,5 cm, vikt 82 gram.
Emalj gnuggade.