BLOMKRUKOR / YTTERFODER, lergods, stengods,"Planta" samt "Carrara", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt.
511019. BLOMKRUKOR / YTTERFODER, lergods, stengods,"Planta" samt "Carrara", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt.
Krukor "Planta" med tillhörande fat:
Kruka, 15,5 x 15,5, höjd 9 cm.
Kruka, 13 x 13, höjd 12,5 cm.
5 krukor, 10 x 10, höjd 9,5 cm.
2 krukor, 7 x 7, höjd 7 cm.
2 ytterfoder "Carrara":
Diameter 10, höjd 7,5 cm respektive diameter 15, höjd 11 cm.
Bruksslitage, avlagringar. Planta: två krukor med spricka, tre fat med sprickor, enstaka nagg. Carrara med krackeleringar.
Kruka, 13 x 13, höjd 12,5 cm.
2 krukor, 7 x 7, höjd 7 cm.
2 ytterfoder "Carrara":