510442. KAFFEKANNOR, 4 st. Nysilver, Eskilstuna samt Skultuna, 1800/1900-tal.
2 kannor, Gottfrid Carlsson, höjd 20 cm
1 kanna, Johan Engström, Eskilstuna, höjd 14 cm
1 chokladkanna, Skultuna bruk, höjd 20 cm.
Kannan från Skultuna med förgyllningsbortfall samt nötning. I övrigt smärre slitage samt smärre repor, enstaka buckla.