ART NOUVEAU PRYDNADS HANDTAG VAS. Rörstrand, Lidköping nära Stockholm - tidigt 1900-tal.

510383. ART NOUVEAU PRYDNADS HANDTAG VAS. Rörstrand, Lidköping nära Stockholm - tidigt 1900-tal.

Ovanför ett runt stativ i squashform med en bulbous kropp och en hög rörhals, en stående kvinnlig naken som handtag på varje sida. Keramik, turkosglaserad Stämplad på marken. H. 31,5 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Antal besök: 495