ART NOUVEAU PRYDNADS HANDTAG VAS. Rörstrand, Lidköping nära Stockholm - tidigt 1900-tal.
510383. ART NOUVEAU PRYDNADS HANDTAG VAS. Rörstrand, Lidköping nära Stockholm - tidigt 1900-tal.
Ovanför ett runt stativ i squashform med en bulbous kropp och en hög rörhals, en stående kvinnlig naken som handtag på varje sida. Keramik, turkosglaserad Stämplad på marken. H. 31,5 cm.