510008. KAFFESERVISDELAR, porslin , två modeller, "Grön Slinga" samt "Guldstjärna", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.
Grön slinga:
6 kaffekoppar med 5 fat, koppens diameter 9, höjd 5 cm.
Kopp, diameter 8, höjd 4,5 cm.
Gräddkanna, höjd 8 cm.
Guldstjärna:
3 koppar med fat, koppens diameter 8, höjd 6,5 cm.
5 koppar med fat, koppens diameter 8, höjd 4,5 cm.
Sockerskål, längd inklusive hänklar 12 cm.
Kaffekanna, höjd 14,5 cm.
Bruksslitage, kaffekannans pip med nagg.