Bord, skiva med kinesiskt landskaps motiv, täckt av lös glasskiva. Höjd 75 cm, diameter 120 cm.
6 st stolar, lackarbete med målade landskapsscener, lös stoppad dyna. Höjd 87 cm, bredd 71 cm.
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Bruks samt åldersslitage.
Armstöd med sprickor.
Färgbortfall samt krackeleringar.
Bruks samt åldersslitage.
Armstöd med sprickor.