MATSALSMÖBLEMANG, 7 delar, lackarbete, Kina, 1900-tal.

508785. MATSALSMÖBLEMANG, 7 delar, lackarbete, Kina, 1900-tal.

Bord, skiva med kinesiskt landskaps motiv, täckt av lös glasskiva. Höjd 75 cm, diameter 120 cm.
6 st stolar, lackarbete med målade landskapsscener, lös stoppad dyna. Höjd 87 cm, bredd 71 cm.

Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.

Bruks samt åldersslitage.
Armstöd med sprickor.
Färgbortfall samt krackeleringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruks samt åldersslitage.
Armstöd med sprickor.

Antal besök: 876