508759. JACOB MALMSTEN. Karmstol, Gustavianskt Stockholmsarbete, Stockholms stolmakarämbetes sigill, signerad IMS, 1700-tal.
Jacob Malmsten, (stolmakare i Stockholm 1780-88), signerad IMS, Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade.
Längd 50 cm.
Bredd 61,5 cm.
Höjd 93 cm.
Sitthöjd ca 45 cm.
LITTERATUR:
Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162.
Färgsläpp, löst armstöd, sprickor, skador, senare bemålning, bruks/åldersslitage.
Längd 50 cm.
Bredd 61,5 cm.
Höjd 93 cm.
Sitthöjd ca 45 cm.
LITTERATUR: