12 st assietter, diameter 18 cm.
12 st koppar, höjd 5 cm.
12 st fat till kaffehoppar, diameter 13 cm.
Fat och assietter märkta Upsala - Ekeby Gefle made in Sweden Karneval.
Bruksskick. Färgbortfall. Krackelering.
Tillverknings defekt.
En assiett med liten nagg.
2 st koppar med små nagg.
12 st koppar, höjd 5 cm.
Tillverknings defekt.
En assiett med liten nagg.
2 st koppar med små nagg.