508201. Tare Bronze Indo Kina.
Stor bronsfigur av Tara i bönhållning, fyra händer med olika föremål och fladdrande band, krona, sitter på en monomentalt dekorerad bronsbas, kopparbasplatta, fin gjuten brons förgylld och polerad, tecken på baksidan; Indo-kinesiska förmodligen 1800-talet århundrade eller senare. Höjd 68 cm.