508197. MAO, Kina, terrakotta, 1900-tal.
Folkrepubliken Kina, terrakottafigur av den stora ordföranden Mao Zedong (1893-1976), ansikte och händer i naturliga terrakottafärger, kroppen och fåtöljen glaserad blå, stämplad med kinesiska tecken på baksidan. Höjd 43 cm.