MAO, Kina, terrakotta, 1900-tal.

508197. MAO, Kina, terrakotta, 1900-tal.

Folkrepubliken Kina, terrakottafigur av den stora ordföranden Mao Zedong (1893-1976), ansikte och händer i naturliga terrakottafärger, kroppen och fåtöljen glaserad blå, stämplad med kinesiska tecken på baksidan. Höjd 43 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 574