508192. CLOISSONÉ VAS, Kina, 1800-tal.
Kinesisk cloissonévas, med rund böjd kropp på lika dekorerade plattor bred vågig överkant, färgglada emaljerade dekorationer med örnar och blommor, bronsgränser, 1800-tal århundrade höjd 50 cm.
små brister och hack, tryckmärken, repor, nedre plattan med original träinsats inte skruvas, mässingskanter smutsiga, tecken på åldrande.