CLOISSONÉ VAS, Kina, 1800-tal.

508192. CLOISSONÉ VAS, Kina, 1800-tal.

Kinesisk cloissonévas, med rund böjd kropp på lika dekorerade plattor bred vågig överkant, färgglada emaljerade dekorationer med örnar och blommor, bronsgränser, 1800-tal århundrade höjd 50 cm.

små brister och hack, tryckmärken, repor, nedre plattan med original träinsats inte skruvas, mässingskanter smutsiga, tecken på åldrande.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 545