SKÅLAR, LJUSSTAKAR, 11 st, glas, "Dala", "Corona", Sven Palmqvist m fl, Orrefors.
507950. SKÅLAR, LJUSSTAKAR, 11 st, glas, "Dala", "Corona", Sven Palmqvist m fl, Orrefors.
Osignerade.
2 skålar "Dala" diameter 16 och 32 cm.
Skål "Corona" 10 cm.
Ett par skålar 19 cm.
2 par ljusstakar Sven Palmqvist 9 cm.
Ett par ljusstakar 7,5 cm.
Smärre nagg och tillverkningsdefekter. En ljusstake med spricka.
Osignerade.
Skål "Corona" 10 cm.
Ett par skålar 19 cm.
Ett par ljusstakar 7,5 cm.