507830. STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, Åmells, 1970-tal.
Målade. Rikligt skuren dekor. Genombruten rygg. Fast stoppad rygg, lös stoppad sits. Märkta med brännstämpel.
Slitage. Repor och märken. Missfärgningar. Lösa kantband. Klädsel med slitage och några fläckar.