50749. MATSERVIS, 51 delar, porslin, Königlich privilegierte Porzellanfabrik Tettau, 1900-talets första hälft.
13 mattallrikar, 14 djup atallrikar, 13 salladstallrikar, kanna, såskanna, terrin, 2 skålar, 6 uppläggningsfat.
Dekorslitage. Två skålar med nagg.