GLASSERVIS, 64 delar, Eugen Montelin, Reijmyre, 1900-talets andra hälft.
507406. GLASSERVIS, 64 delar, Eugen Montelin, Reijmyre, 1900-talets andra hälft.
18 st tallrikar, diameter 23 cm.
20 st assietter, diameter 20 cm.
14 st djupa tallrikar/skålar, diameter 18 cm.
Vas, höjd 6 cm.
Vas, höjd 23,5 cm.
Skål, höjd 8 cm.
Ett par ljusstakar, höjd 10 cm.
5 st ljuslyktor, höjd 9 cm.
Ett par saltkar, höjd 3 cm.
Signerade.
Vas, höjd 6 cm.
Vas, höjd 23,5 cm.
Skål, höjd 8 cm.
5 st ljuslyktor, höjd 9 cm.
Ett par saltkar, höjd 3 cm.
Signerade.