Matsalsmöbel i bonad ek, bord med 3 iläggsskivor samt 8 stolar.
Bord, längd 118 cm, bredd120 cm, höjd 76 cm.
Stolar med kopplade ben, grön tygklädsel med gult mönster, spikad dekorkant. Höjd 101 cm, sitthöjd 47 cm.
Bordet totala längd med skivor i 295 cm.
3 st iläggsskivor ´a 59 cm. En med sarg.
Bruksskick.
Bordets skiva med repor samt märken. Klädsel med små fläckar.
Bruksskick.