SPEGEL, jugend, jugend, tidigt 1900-tal.

507148. SPEGEL, jugend, jugend, tidigt 1900-tal.

Art Nouveau hall spegel, rektangulär form med böjd övre ände, snidat trä med rikt dekorerade sol- och bladmotiv, i det övre området två svanar till havs samt blommor och blad, förgyllda på grön krämfärgad mark, stort spegelglas, små delar saknas, Österrike omkring 1910. Höjd 255 cm bredd 116 cm.

smådelar avbrutna, repor och hack, guldförluster, gamla restaureringar, ålderstecken, spegelglas troligen från senare tider.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 1 012