PRESENTERFAT, silver, Venedig, Sforza, Dandolo.

506407. PRESENTERFAT, silver, Venedig, Sforza, Dandolo.

Italienskt presenterfat, oval form med vågig brett brätte, graverade blommor och frukt dekoration, i mitten av stridsscen med soldater och ryttare, och den venetianska flagga, halv relieffiert och delvis förgyllda, nedan märkt på italienska "Ernotato Donato e Gerardo Dandolo proverditori dell 'armata conto Francesco Sforza, Settembre anno 1448 ", vid kanten av fyra gamla silver märken och två hål för upphängning, 1800-tal., vikt 1120g. Höjd 41 cm längd 50 cm.

två gamla hål för tidigare upphängningsanordning, mindre repor och skrubbsår. åldring.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 617