Rysk samovar i mässing med handtag och beslag i trä. Kvadratisk fot med kulfötter, löstagbar skorsten. Höjd 68 cm. Märkt.
Bruksskick. Bucklor. Dekorelement i trä saknas. Ej funktionstestad.