506196. HELGON NEPOMUK. Södra Tyskland, 1700-tal.
Fint utförd bozzetto, plastiskt snidad rocaille bas med fötter rullade upp i voluter, helgon står på en molnbas med ett puttihuvud. Trä, snidat, tillplattat på baksidan, polykrom och delvis förgyllt. H. 26 cm.
Tecken på ålder, attribut och stjärnkrans förlorade.