HELGON NEPOMUK. Södra Tyskland, 1700-tal.

506196. HELGON NEPOMUK. Södra Tyskland, 1700-tal.

Fint utförd bozzetto, plastiskt snidad rocaille bas med fötter rullade upp i voluter, helgon står på en molnbas med ett puttihuvud. Trä, snidat, tillplattat på baksidan, polykrom och delvis förgyllt. H. 26 cm.

Tecken på ålder, attribut och stjärnkrans förlorade.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adress

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besök: 598