506189. LITEN BYRÅ I DRESDEN BAROCKSTIL. 1800-talet.
På S-formade böjda ben, den rektangulära, tre-lådkroppen med konvext krökt front, utskjutande, profilerad och krökt platta. Valnöt- och valnötkornfanér, förgyllda bronsbeslag. 88 x 55 x 45 cm.